⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach.
Apelujemy o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej!

Co jest potrzebne, żeby powstała farma fotowoltaiczna? 

03.11.2023
Aby powstała elektrownia fotowoltaiczna musi zostać spełnionych szereg warunków, które zawierają się w 4 podstawowych grupach:
  • NIERUCHOMOŚĆ
    Pierwszym i najbardziej kluczowym etapem procesu jest wybór odpowiedniego gruntu pod farmę PV. Działka, na której może powstać elektrownia o mocy 1 MW musi mieć powierzchnię około 1,5 ha przy zachowaniu szerokości minimum 50 m. Teren powinien charakteryzować się jak najlepszą ekspozycją na słońce, nie może być zacieniony przez budynki czy zadrzewienia. Najlepszymi pod względem ekonomicznym gruntami pod budowę farm fotowoltaicznych są nieużytki oraz grunty o niskiej klasie bonitacyjnej (klas IV, V i VI). Nie bez znaczenia jest również dogodny dojazd do działki.

  • DECYZJE ADMINISTRACYJNE
    Kolejnym krokiem w procesie inwestycyjnym jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która wymagana jest już dla instalacji zajmujących powierzchnię powyżej 2 ha (dla terenów znajdujących się na poza obszarami chronionym) lub powyżej 0,5 ha (dla terenów znajdujących się na obszarze chronionym).

    Następnym etapem w procedurze dewelopmentu jest uregulowanie kwestii planistycznych. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) określa czy dany teren może być przeznaczony pod zainstalowanie OZE, w tym farmy fotowoltaicznej. Może się jednak zdarzyć, że dany teren nie jest objęty MPZP. Wtedy konieczne jest ubieganie się o wydanie dla niego dedykowanych warunków zabudowy (WZ).

    Ostatnim etapem przygotowawczym do budowy farmy jest uzyskanie pozwolenia na budowę obiektu. Nieodłącznym elementem wniosku o pozwolenie na budowę jest projekt budowlany, który jest efektem prac projektowych oraz uzyskanych niezbędnych uzgodnień, opinii i decyzji administracyjnych.

  • WARUNKI PRZYŁĄCZENIOWE
    Posiadając prawa do nieruchomości oraz uregulowaną kwestię związaną z planistyką terenu, możliwe jest wystąpienie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o wydanie warunków przyłączenia źródła wytwórczego do sieci oraz uiszczenie niezbędnej opłaty zaliczkowej na poczet uzyskanych warunków.

  • WYKONAWCA ROBÓT
    W oparciu o zapisy projektu budowlanego, wymagania techniczne zawarte w umowie z wykonawcą robót budowlanych wykonywana jest optymalizacja budżetu oraz harmonogramu projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Zapewnienie profesjonalnych podmiotów posiadających wymagane doświadczenie oraz potencjał realizacyjny zweryfikowany na etapie wyboru wykonawcy robót budowlanych jest jednym z niezbędnych czynników wpływających na sprawną realizację inwestycji.


Wszystkie opisane powyżej prace przygotowawcze prowadzone i nadzorowane są w TAURON Zielona Energia przez Obszar Dewelopmentu. To jego zadaniem jest znalezienie odpowiednich gruntów, zaprojektowanie elektrowni, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, czy uzgodnienie warunków przyłączenia z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Natomiast nad sprawną realizacją budowy elektrowni czuwa Obszar Realizacji Inwestycji TAURON Zielona Energia.