⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach.
Apelujemy o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej!

Sposoby magazynowania energii

17.10.2023
Ze względu na odchodzenie od paliw kopalnych oraz dążenie do neutralności klimatycznej zagadnienie magazynowania energii zaczęło nabierać znaczenia. Magazynowanie pozwala na dostęp do energii OZE w różnych okresach czasu, nie tylko wtedy, kiedy ta energia jest wytwarzana.  Magazynowanie to przechowywanie energii w różnej postaci przez określony czas z przeznaczeniem jej ponownego wykorzystania.

Magazyny energii możemy podzielić ze względu na: moc, pojemność, czas przechowywania, medium magazynujące oraz technologie magazynowania. Wyszczególnić możemy pięć kluczowych technologii magazynowania tj.: mechaniczne, elektrochemiczne, chemiczne, elektryczne czy termiczne. Każda z nich ma specyficzne cechy, które powodują ich większą lub mniejszą przydatność w zależności od planowanego przeznaczenia.

Ilustracja przedstawia podział technologii magazynowania na mechaniczne, elektrochemiczne, chemiczne, elektryczne czy termiczne.

Obecnie najpopularniejszą i dominującą technologią magazynowania energii na świecie są elektrownie szczytowo-pompowe (ESP) odpowiadające za ponad 86% magazynowanej energii (stan na rok 2022). Elektrownie te wykorzystują energię potencjalną różnicy poziomu wody w dwóch zbiornikach znajdujących się na różnych wysokościach. Magazyny te nie są najlepiej przystosowane do wykorzystania z innymi źródłami OZE – wiatrowymi czy fotowoltaicznymi.

Innymi technologiami magazynowania energii, które mogą sprawdzić się z dla różnych zastosowań, są akumulatorowe magazyny energii, magazyny w formie sprężonego lub ciekłego powietrza, superkondensatory czy magazyny grawitacyjne.

Magazyny energii, które są najpowszechniej wykorzystywane do współpracy z OZE oraz w perspektywie najbliższych lat będą się dynamicznie rozwijały to szczególnie baterie litowo-jonowe. Magazyny te można dodatkowo podzielić ze względu na wykorzystanie różnych pierwiastków do produkcji katody w połączeniu z litem takich jak: żelazo, fosfor, kobalt, mangan czy tytan, które w głównej mierze przekładają się na rodzaje baterii takie jak: LFP, NMC czy LTO.

Bateryjne magazyny energii mają dużo większe (niż inne technologie) możliwości szybkiego reagowania na zmienne warunki rynkowe, szczególnie w trakcie współpracy z pogodozależnymi farmami wiatrowymi czy fotowoltaicznymi. Magazyny te mają również możliwość łatwego skalowania mocy i pojemności oraz są stosunkowo łatwe w zabudowie.

Duże możliwości w rozwoju OZE daje współdzielenie przyłącza tzw. cable pooling. Połączenie źródeł OZE z magazynami energii w tej formie może przełożyć się na optymalizację wykorzystania mocy przyłączeniowych źródeł oraz większą rentowność inwestycji.

Możliwości magazynowania energii to wciąż temat otwarty. Stale są rozwijane nowe technologie, które w przyszłości mogą uzupełnić lub zastąpić systemy bateryjne. Jedną z tych technologii może być elektroliza wody i produkcja zielonego wodoru z udziałem energii z OZE, którą będzie można przechowywać lub zamieniać na inne produkty. Inną technologią dla źródeł OZE mogą być baterie przepływowe typu redox, posiadające mniejszy wskaźnik degradacji w zależności od ilości cykli ładowania i rozładowania, co może przełożyć się na dłuższą żywotność i lepsze dopasowanie do źródła.

Wymienione technologie magazynowania energii z pewnością będą się dynamicznie rozwijać, co pozwoli na dostęp do zielonej energii 24/7 oraz ułatwi dążenie do neutralności klimatycznej.