⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach.
Apelujemy o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej!

OZE a magazyny energii

17.10.2023
Rozwój energetyki rozproszonej, a w szczególności źródeł pogodozależnych wymusza rozwój nowych technologii magazynowania energii i ich zastosowania na szeroką skalę. Pozwoli to na dostęp do energii z OZE niezależnie od czasu, w którym została wytworzona. Obecnie szybko rozwija się potencjał dla wykorzystania bateryjnych magazynów energii, które poza magazynowaniem energii pozwalają na szybką neutralizację zakłóceń w sieci dystrybucyjnej.

Źródła OZE, szczególnie wiatrowe i fotowoltaiczne trudno kontrolować pod względem generacji energii elektrycznej. Przekłada się to na sytuacje, w których gdy mocno świeci słońce lub intensywnie wieje wiatr generacja energii z OZE jest wysoka i powoduje dużą nadpodaż energii elektrycznej. Szczególnie w okresach mniejszego zapotrzebowania. Takie sytuacje coraz częściej mogą prowadzić do przymusowego zatrzymania produkcji i wyłączenia nie tylko farm PV ale i wiatrowych, aby ograniczyć generację i jej negatywny wpływ na sieć.

Rozwiązaniem zapobiegającym przymusowym ograniczeniom w generacji źródeł OZE są właśnie magazyny energii, które mogłyby przejmować nadwyżki energii w okresach niskiego popytu i nie doprowadzać do przeciążenia i niezbilansowania sieci, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do wyłączenia źródła. Następnie energia ta zostałaby oddana do sieci w późniejszym czasie, kiedy zapotrzebowanie wzrośnie, a źródła OZE przestaną generować. Takie działanie w nomenklaturze branżowej z angielskiego nazywamy „Time Shifting”, czyli przesunięcie zużycia energii z godzin o niższym zapotrzebowaniu, a dużej produkcji na godziny o wyższym zapotrzebowaniu na energię, a mniejszej produkcji.

Innym potencjalnym zastosowaniem magazynu energii współpracującym ze źródłami OZE jest „Peak Shaving”, czyli zbieranie energii szczytowej generowanej ze źródła, aby nie przekroczyć mocy przyłączeniowej. Jest to pewnego rodzaju funkcja strażnika mocy. Dodatkowo magazyny energii elektrycznej mogą również kompensować moc bierną źródeł, czyli jeszcze bardziej poprawiać ich pracę i niezawodność.

Ilustracja przedstawia przejmowanie nadwyżek energii ze źródła OZE przez magazyn
Przejmowanie nadwyżek energii ze źródła OZE przez magazyn

Wymienione wcześniej funkcje pozwalają na optymalizację mocy przyłączeniowej pracujących źródeł OZE i są szybkim rozwiązaniem na brak tej mocy dla nowych instalacji. Podłączenie do sieci w formule współdzielenia przyłącza czyli „cable pooling” zostało określone i potwierdzone w ostatnio przyjętej i podpisanej przez Prezydenta RP nowelizacji ustawy o OZE. Dzięki współdzieleniu infrastruktury przyłączeniowej i magazynom energii powstaje więcej możliwości na budowę nowych i optymalizację już pracujących źródeł OZE.